<p> 8 października 2005 roku Teatr Muzyczny Roma zaprezentował polską prapremierę musicalu Taniec Wampirów.<br /> <br /> Popularny w całej Europie musical Tanz der Vampire oparty został na scenariuszu filmu Romana Polańskiego <em>The Fearless Vampire Killers</em> (<em>Nieustraszeni pogromcy wampirów</em>) z 1967 roku. Autorem libretta jest Michael Kunze - nagrodzony Grammy niemiecki autor piosenek oraz przekładów takich musicali jak: Evita, Cats, Phantom of the Opera, Mamma Mia, Aida.

8 października 2005 roku Teatr Muzyczny Roma zaprezentował polską prapremierę musicalu Taniec Wampirów.

Popularny w całej Europie musical Tanz der Vampire oparty został na scenariuszu filmu Romana Polańskiego The Fearless Vampire Killers (Nieustraszeni pogromcy wampirów) z 1967 roku. Autorem libretta jest Michael Kunze – nagrodzony Grammy niemiecki autor piosenek oraz przekładów takich musicali jak: Evita, Cats, Phantom of the Opera, Mamma Mia, Aida.

Muzykę do spektaklu napisał Jim Steinman, współtwórca fenomenalnego sukcesu płyt Meatlofa, znany kompozytor piszący muzykę dla takich gwiazd jak Bonnie Tyler, Celine Dion czy Barbra Streisand. Jest autorem wielkiego przeboju Bonnie Tyler Total Eclipse of the Heart, stanowiącego motyw przewodni musicalu Taniec Wampirów. Do niedawna utwór ten, w wersji francuskojęzycznej, znajdował się na pierwszych miejscach list przebojów we Francji, Belgii i w Polsce.

Taniec wampirówAkcja przedstawienia rozgrywa się mniej więcej sto lat temu w okolicy Transylwanii. Do odludnej górskiej wsi przybywa profesor Abronsius z Kunigsbergu – nieustraszony badacz wampirów. Towarzyszy mu młody asystent, Alfred. W karczmie Chagala podróżników uderza niezwykła ilość czosnku. Nikt z tubylców nie przyznaje, że pobliski zamek zamieszkują wampiry, chociaż ich miłość do czosnku graniczy z kultem ("W zdrowym ciele zdrowy chuch"). Romantyczny Alfred zakochuje się od pierwszego wejrzenia w Sarze, córce karczmarza, pasjonatce kąpieli (w wannie). Uczucie to ma szansę na wzajemność, ale do akcji wkracza książę Von Kroclock i zaprasza dziewczynę na bal do zamku. Oczywiście trzeba ją będzie ratować…

Najlepiej rozpoznawalną piosenką z przedstawienia jest Na orbicie serc (Total Eclipse of the Heart), przed laty hit numer jeden w wykonaniu Bonnie Tyler, lecz przebojowego materiału jest tu wiele. Piękne melodie Steinmana podane są w iście wagnerowskiej oprawie, co doskonale pasuje do "gotyckiej" atmosfery opowieści i do zamkowych realiów.

Muzyka i humor, parodia i romans, gąbka do kąpieli i czosnek, krew i beznadziejna "wieczna wieczność", na którą narzekają nieszczęśliwe (bo nieśmiertelne) wampiry. Musical Taniec Wampirów nie tylko bawi; nie stroni też od podchwytliwych pytań!

Światowa prapremiera Tanz der Vampire miała miejsce w Wiedniu w 1997 roku, gdzie spektakl obejrzało blisko milion widzów, a kolejne wystawienia w Stuttgarcie, Hamburgu i na Broadwayu. Musical zdobył dotychczas sześć niemieckich IMAGE Awards i wciąż jest wielkim przebojem.

Oryginalna produkcja prezentowana w Wiedniu przez Vereinigte Buhnen Wien GmbH we współpracy z Romanem Polańskim, Andrew Braunsbergiem i Rudim Klausnitzerem, na podstawie filmu "Nieustraszeni pogromcy wampirów", dzięki uprzejmości Turner Entertainment Co.

Prawa sceniczne w posiadaniu VBW-Kulturmanagement-und Veranstaltungsgesellschaft mbH, Austria Wien.